Kolejna próba likwidacji pozwolenia na budowę. Po raz kolejny zostały podjęte prace legislacyjne mające na celu ułatwienia przy realizacji inwestycji budowlanych. Zgodnie z założeniami pozwolenie na budowę dotyczyć ma tylko dużych budów (o kubaturze pow. 5 tys. m sześc. lub wysokości pow. 12 m). Przy mniejszych możliwe będzie skorzystanie z uproszczonej ścieżki zgłoszenia - do budowy będzie można przystąpić, jeśli w ciągu 30 dni nie sprzeciwi się temu starosta. Zgody budowlanej nie będzie też blokować brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Nie będzie już potrzebne uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy.
Warto jednak zwrócić tu uwagę, że poprzednia rewolucja spaliła na panewce. W wyroku z dnia 20 kwietnia 2011 roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że m.in. zniesienie instytucji pozwolenia na budowę oraz legalizacji samowoli budowlanej z mocy prawa są niezgodne z Konstytucją. Kontrowersyjną nowelizację Prawa budowlanego do Trybunału Konstytucyjnego skierował jeszcze w kwietniu 2009 roku Prezydent Lech Kaczyński, zarzucając m.in., że zmiany - przypominające aktualne propozycje - nadmiernie ograniczałyby prawa właścicieli działek sąsiednich. Zaskarżona nowelizacja nie przywidywała, aby o zgłoszeniu budowy byli informowani właściciele sąsiednich nieruchomości (podmioty prywatne i publiczne). Tym samym pozbawiono ich skutecznych instrumentów ochrony swych praw na płaszczyźnie prawa administracyjnego, w tym ochrony sądowoadministracyjnej. Trybunał Konstytucyjny w zasadzie podzielił całość argumentacji Prezydenta (sygn. akt KP 7/09).
Miejmy nadzieję, że tym razem ustawodawca ustrzeże się od błędów i uda się skrócić formalności poprzedzające proces inwestycyjno-budowlany, które obecnie należą do jednych z najdłuższych i najuciążliwszych na Świecie.
15 maja 2012 r.
Akademia Gdańskiego Przedsiębiorcy - Szósta Edycja. W siedzibie Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości mecenas Marcin Stępień poprowadził dziś pierwszy z cyklu 8-godzinnych warsztatów dotyczących podstaw prawa pracy. Adresatem szkoleń realizowanych w ramach programu AGP 6 są mieszkańcy Gdańska - zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby nie prowadzące działalności gospodarczej - pragnące podwyższać swoje kwalifikacje. W anonimowych ankietach uczestnicy bardzo wysoko ocenili przygotowanie merytoryczne oraz sposób przeprowadzenia warsztatu. Warto wskazać, że mec. Stępień prowadził także wykłady w poprzedniej edycji tego przedsięwzięcia. Więcej na stronie http://www.gfp.com.pl/agp6/.
11 maja 2012 r.
Targi Designu i Aranżacji Wnętrz About Design. Mec. Marcin Stępień w trakcie targów About Design poprowadzi w najbliższą sobotę warsztaty "Prawo autorskie i inne kwestie prawne istotne dla branż kreatywnych". Organizatorem warsztatów jako imprezy towarzyszącej targom jest Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości. Więcej informacji na temat wydarzenia na stronie http://rozrywka.trojmiasto.pl/About-Design-imp243461.html.
26 kwietnia 2012 r.
Dziś Światowy Dzień Własności Intelektualnej - święto ustanowione przez Światową Organizację Własności Intelektualnej (organizację wyspecjalizowaną ONZ, ang. WIPO) obchodzone corocznie 26 kwietnia od 2001 roku. W Polsce traktat WIPO o prawie autorskim, sporządzony w Genewie 20 grudnia 1996 roku, wszedł w życie 23 marca 2004 roku. Społeczna i polityczna awantura wokół ACTA udowodniły, że współcześnie, w związku z rozwojem technologii, ochrona praw autorskich i własności przemysłowej wymaga przewartościowania. Istnieje potrzeba nowego podejścia, które wyważy interesy twórców i odbiorców. W nauce pojawił się także postulat, aby prawa twórcy wpisywały się w prawa człowieka czy wręcz stanowiły odrębne prawo. Tworzenie sztucznych konstrukcji, "rozwadniających" prawa człowieka jest zbędne a nawet szkodliwe. Nie można jednak nie zauważyć, iż prawa do ekonomicznej eksploatacji twórczości i wynalazczości wpisują się w ochronę prawa własności, gwarantowaną chociażby Konstytucją czy I Protokołem Fakultatywnych do Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.
17 kwietnia 2012 r.
Olimpiada Wiedzy o Prawach Człowieka. Już w najbliższy weekend w Toruniu odbędzie się Ogólnopolski Finał Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka. Jej inicjatorem i spiritus movens jest prof. dr hab. Tadeusz Jasudowicz z Katedry Praw Człowieka Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest to zatwierdzona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej olimpiada organizowana dla uczniów szkół średnich. Współorganizatorem przedsięwzięcia jest także TNOIK „Dom Ogranizatora” w Toruniu. Kolejne edycje Olimpiady swoim patronatem obejmuje m.in. Minister Spraw Zagranicznych RP. Mec. Marcin Stępień został zaproszony do udziału w pracach Jury, co jest nie lada zaszczytem biorąc pod uwagę znakomitości, które w nim zasiadają: kadra naukowa polskich uniwersytetów, sędziowie, przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich, adwokaci i radcowie prawni zaangażowani w prawa człowieka. Trzymamy kciuki za uczestników - w szczególności za trzech reprezentantów województwa pomorskiego.
03 kwietnia 2012 r.
Współpraca z Instytutem Allerhanda. Informujemy, iż mec. Marcin Stępień rozpoczyna właśnie współpracę z krakowskim Instytutem Allerhanda w zakresie Projektu Glosa. Przedsięwzięcie to realizowane jest we współpracy z Wydawnictwem WoltersKluwer Sp. z o.o. i polega on na opracowaniu glos do wybranych orzeczeń sądów polskich oraz międzynarodowych, które będą następnie publikowane w Systemie Informacji Prawniczej Lex (SIP LEX).
21 marca 2012 r.
Poszkodowany korzystający z usług mecenasa otrzyma rekompensatę. Taki wniosek płynie z niedawno podjętej przez Sąd Najwyższy uchwały w składzie 7 sędziów. SN wskazał, iż "Uzasadnione i konieczne koszty pomocy świadczonej przez osobę mającą niezbędne kwalifikacje zawodowe, poniesione przez poszkodowanego w postępowaniu przedsądowym prowadzonym przez ubezpieczyciela, mogą w okolicznościach konkretnej sprawy stanowić szkodę majątkową podlegającą naprawieniu w ramach obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych (art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, Dz.U. Nr 124, poz. 1152 ze zm.)." Póki co, uzasadnienie tej uchwały nie zostało jeszcze opublikowane.
15 marca 2012 r.
Kancelaria wspiera badania naukowe. Dzięki finansowego wsparciu Kancelarii ukazała się właśnie drukiem publikacja książkowa - Europejska Konwencja Praw Człowieka i jej system kontrolny - perspektywa systemowa i orzecznicza. Jej redaktorami są prof. Tadeusz Jasudowicz, dr Julia Kapelańskiej-Pręgowskiej i dr. Michała Balcerzaka. Książka zawiera artykuły pokonferencyjne III Warszawsko-Toruńskiego Kolokwium Praw Człowieka i Międzynarodowego Prawa Humanitarnego. Warto dodać, iż wśród autorów jest i mec. Marcin Stępień, który przygotował artykuł pod tytułem "Nadużycie prawa do sądu - czy sądy są bezsilne względem pieniaczy sądowych?". Zapraszamy do lektury!
01 marca 2012 r.
Olbrzymi sukces Kancelarii w Norwegii. W dniach 28-29 lutego w norweskim sądzie Nordre Tingrett w Horton odbyła się rozprawa z powództwa Klienta Kancelarii przeciwko jednej z miejscowych stoczni. Rozprawa ta stanowiła zwieńczenie trwającego od ponad dwóch lat sporu, w którym udział brały też norweskie władze podatkowe. Doradztwo i zaproponowana przez mec. Marcina Stępnia taktyka procesowa okazały się skuteczne - Sąd przyznał rację Klientowi Kancelarii i nakazał dokonanie na jego rzecz zapłaty dochodzonych należności, wskazując jednocześnie, że żaden podmiot prawa prywatnego nie ma prawa wcielać się w rolę przypisaną władzom skarbowym. Jednocześnie norweski urząd ds podatków zagranicznych (COFTA) podzielił dokonaną przez mec. Stępnia interpretację polsko-norweskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i w konsekwencji nie znalazł podstaw do obciążania Klienta Kancelarii podatkami norweskimi z tytułu kontraktu będącego podstawą ww. sporu sądowego.
21 lutego 2012 r.
Etap Okręgowy Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka. Już w najbliższy piątek w gościnnych murach WPiA Uniwersytetu Gdańskiego odbędą się Eliminacje Okręgowe Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka. Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż Honorowy Patronat nad tymi Eliminacjami zgodziła się objąć mecenas Ewa Jezierewska - dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku. Co więcej - OIRP dla najlepszych uczestników przygotowała wspaniałe nagrody.
Warto dodać, iż członkami Jury ponownie zgodzili się zostać dr Krzysztof Piekarski z Wydziału Nauk Społecznym UG, dr Marta Szuniewicz z Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej oraz mgr Jerzy Sińczak, uznany działacz praw człowieka i nauczyciel WOSu.
Nasza Kancelaria od wielu lat jest jest współorganizatorem oraz wspiera ją finansowo a nasi prawnicy - mec. Marcin Stępień i Mikołaj Franas także zasiadają w Jury. Kancelaria funduje także nagrodę dla autora najlepszej pracy pisemnej.
16 lutego 2012 r.
Każda złotówka wydawana z publicznych pieniędzy powinna być jawna. Nie można się tu zasłaniać tajemnicą handlową. Podmioty prywatne, które decydują się na współpracę z Państwem powinny mieć tego świadomość a jeśli nie godzą się na ujawnianie tego typu informacji - mogą wszak zrezygnować ze współpracy. Jedyne dopuszczalne wyjątki mogą być uzasadnione ściśle rozumianym bezpieczeństwem publicznym. Z tych względów za sprzeczne z ideą demokratycznego, transparentnego państwa prawnego uznać należy brak ujawniania premii i wynagrodzeń pochodzących ze środków publicznych. Ustawa o dostępie do informacji publicznej, choć niedoskonała, w tym kontekście winna być interpretowana.