W niedawnej uchwale Sąd Najwyższy zajmował się m.in. kwestią poświadczania przez radców prawnych dokumentów za zgodność z oryginałem. Możliwość taką od 1 stycznia 2010 roku przewiduje art. 6 ust. 3 ustawy o radcach prawnych, wprowadzając jednocześnie określone wymogi. Po pierwsze, poświadczenie może dotyczyć wyłącznie dokumentów; po drugie, oryginał takiego dokumentu musi zostać okazany; po trzecie poświadczenie powinno zawierać podpis radcy prawnego, datę i oznaczenie miejsca jego sporządzenia, na żądanie - również godzinę dokonania czynności. Jak stwierdził to Sąd Najwyższy, reguły te mają zastosowanie także do uwierzytelniania odpisów pełnomocnictwa, choć przepis to umożliwiający (art. 89 § 1 kpc) istnieje znacznie dłużej, bo od momentu wejścia w życie kodeksu postępowania cywilnego, tj. 01 stycznia 1965 roku (III CZP 70/11, źródło: www.sn.pl).
28 listopada 2011 r.
29 kwietnia 2012 roku wchodzi w życie nowa ustawa, tzw. potocznie ustawa deweloperska. Jej głównym celem jest zapewnienie większej ochrony nabywcom lokali mieszkalnych i domów na rynku pierwotnym. Mec. Marcin Stępień przygotował na temat tej ustawy cykl artykułów. W najnowszym, opublikowanym ostatnio w serwisie Informacja Prawnicza omówiona została wprowadzona ww. ustawą drobna, acz istotna zmiana w Prawie budowlanym. Jej konsekwencją jest obowiązek zapewnienia większej czytelności projektowi budowlanemu. Zmiana ta wpisuje się w nałożenie na deweloperów nowych obowiązków informacyjnych - klient ma bowiem uzyskać bardzo szczegółowe informacje o całym przedsięwzięciu deweloperskim, jak i samym deweloperze. Więcej w artykule w Informacji Prawniczej.
21 listopada 2011 r.
Rusza kolejna edycja Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka. Eliminacje szkolne odbędą się w województwie pomorskim 5 grudnia (etap pisemny) i 9 grudnia (etap ustny). Konkurs ten ma sprzyjać propagowaniu idei praw człowieka wśród młodzieży szkolnej. Od wielu lat mec. Marcin Stępień i jego Kancelaria wspierają organizację tego przedsięwzięcia. Inicjatorem i spiritus movens Olimpiady jest prof. dr hab. Tadeusz Jasudowicz z Katedry Praw Człowieka Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Współorganizatorem przedsięwzięcia jest także TNOIK „Dom Ogranizatora” w Toruniu. Kolejne edycje Olimpiady swoim patronatem obejmuje m.in. Minister Spraw Zagranicznych RP. W razie jakichkolwiek pytań dotyczących przebiegu Olimpiady w województwie pomorskim, prosimy o kontakt e-mail pod adresem olimpiada@mstepien.pl.
18 listopada 2011 r.
W wyjątkowych sytuacjach inwestor może realizować swoją inwestycję z odstępstwem od norm techniczno-budowlanych. Musi jednak uzasadnić konieczność odstępstwa i co do zasady przedstawić warunki zamienne. Wniosek taki trzeba złożyć przed wydaniem pozwolenia na budowę.Pamiętać należy, że tego typu odstępstwo to coś zgoła odmiennego od odstępstw od pozwolenia na budowę. Więcej na ten temat w artykule mec. Marcina Stępnia w Informacji Prawniczej.
12 listopada 2011 r.
W niedawno opublikowanym orzeczeniu WSA w Gdańsku wskazał, że Prawo budowlane zawiera szczególne, wskazane w art. 40, unormowanie dotyczące przeniesienia uprawnień wynikających z pozwolenia na budowę. Jest to jedyny dopuszczalny sposób przeniesienia tej decyzji. Co szczególnie istotne - nawet nabycie przez nowego, potencjalnego inwestora całości przedsiębiorstwa adresata pozwolenia na budowę, nie powoduje automatycznej zmiany podmiotu uprawnionego z tejże decyzji. Więcej w najnowszym omówieniu mec. Marcina Stępnia w serwisie Informacja Prawnicza.
07 listopada 2011 r.
W ramach realizowanego przez Gdańską Fundację Przedsiębiorczości projektu Wysokie Kwalifikacje mec. Marcin Stępień przeprowadził w Chojnicach kolejne 8-godzinne szkolenie - tym razem z zakresu prawa umów. Uczestników szczególnie zainteresowały kwestie związane z zabezpieczeniami dobrego wykonania umowy oraz weryfikacją kontrahentów (biały wywiad).
03 listopada 2011 r.
W najnowszym artykule w serwisie Informacja Prawnicza r.pr. Marcin Stępień opisuje konieczne a w praktyce często niedoceniane formalności związane z zakończeniem budowy. Zwieńczeniem procesu inwestycyjno-budowlanego jest bowiem zawiadomienie o zakończeniu budowy lub złożenie wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego. W każdym przypadku inwestor zobowiązany jest przedłożyć organom nadzoru budowlanego dokumentację zrealizowanej budowy. Pamiętać należy, iż samowolne przystąpienie do użytkowania budynku skutkować może dotkliwymi karami finansowymi.
31 października 2011 r.
Dwa niedawno opublikowane orzeczenia (WSA w Łodzi i w Poznaniu) potwierdziły, że przy wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy nie podlega badaniu zgodność zamierzonej inwestycji z przepisami techniczno-budowlanymi. Decyzja taka, tam gdzie brak jest planu miejscowego, określa jedynie, co inwestor może wybudować. Przy jej wydawaniu nie bada się projektu inwestycji, ani zgodności przyjętych rozwiązań z normami techniczno-budowlanymi. Warunki zabudowy wydawane są wyłącznie po przeprowadzeniu analizy architektoniczno–urbanistycznej i ustaleniu w jej wyniku, iż spełnione są łącznie wszystkie wymagania określone w art. 61 ust. 1 pkt 1–5 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w tym zgodność z przepisami odrębnymi.
Katalog przepisów odrębnych, mogących mieć tu zastosowanie, zależy od położenia terenu będącego przedmiotem ustaleń. Do przepisów odrębnych należy niewątpliwie zaliczyć regulacje dotyczące ochrony środowiska, przyrody, gruntów rolnych i leśnych, zabytków, uzdrowisk, ochrony granic, obszarów morskich, a także przepisy sanitarne, unormowania z zakresu prawa geologicznego i górniczego i inne. Przepisami takimi nie są, będące przepisami wykonawczymi do Prawa budowlanego, przepisy budowlano-techniczne, w tym rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Badanie kwestii technicznych na etapie decyzji o warunkach zabudowy byłoby przedwczesne. Więcej na ten temat w artykule r.pr. Marcina Stępnia w serwisie Informacja Prawnicza.
28 października 2011 r.
Prace przygotowawcze lub roboty budowlane czasami wymagają wejścia na działkę sąsiada. Jeśli sąsiad odmawia zgody, inwestorowi w sukurs przychodzi Prawo budowlane. Określa ono tryb i zasady korzystania z sąsiedniej nieruchomości na potrzeby prowadzenia tego typu prac. Więcej na ten temat w nowym artykule r.pr. Marcina Stępnia w serwisie Informacja prawnicza.
26 października 2011 r.
W niedawno opublikowanym orzeczeniu WSA w Łodzi miał sposobność zająć się kwestią sposobu liczenia powierzchni sprzedaży. Zagadnienie to jest istotne ze względu na fakt, że dla obszarów rozmieszczenia obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 400 metrów kwadratowych konieczne jest sporządzenie planu miejscowego. Gdy jednak w skład obiektu handlowego wchodzą pojedyncze pawilony, to nie suma ich powierzchni decyduje o zaktualizowaniu się tego obowiązku. Więcej na ten temat w artykule r.pr. Marcin Stępnia w serwisie Informacja Prawnicza.
24 października 2011 r.
Obowiązująca już od ponad roku tzw. megaustawa telekomunikacyjna wprowadziła dość istotne zmiany w procedurze uchwalania studium i miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Wprowadziła także nowe wymogi odnośnie do treści studium i planów. Praktyka wskazuje, że nie wszystkie gminy dały sobie radę z tymi nowościami. Więcej na ten temat w artykule r.pr. Marcina Stępnia w serwisie Informacja Prawnicza.